Kupując mięso wieprzowe w sklepie, czasem można zauważyć, że opakowanie jest „napompowane” – wygląda na wypełnione powietrzem. Co to oznacza i czy powinniśmy się tym martwić?

🔎 Przyczyna: atmosfera ochronna
Napompowane opakowanie to efekt pakowania mięsa w atmosferze ochronnej (MAP – Modified Atmosphere Packaging). Technologia MAP polega na zastąpieniu powietrza w opakowaniu z mięsem specjalną mieszaniną gazów posiadających właściwości ochronne. To specjalna mieszanka gazów, zwykle składająca się z tlenu, dwutlenku węgla i azotu. Dzięki temu:
✅ Mięso dłużej zachowuje świeżość
✅ Hamowany jest rozwój bakterii
✅ Mięso zachowuje swój naturalny kolor

⚠️ Czy to powód do niepokoju? Nie, jeśli opakowanie jest szczelne i nie ma oznak zepsucia (np. nieprzyjemnego zapachu, zmiany koloru, lepkiej konsystencji). Napompowanie wynika z technologii pakowania, a nie z psucia się produktu.

❗ Kiedy należy uważać? Jeśli opakowanie było wcześniej mocno napompowane, a potem „spadło” – może to oznaczać nieszczelność i rozwój bakterii, dodatkowo, jeśli opakowanie jest nienaturalnie mocno napompowane, może to być sygnał, że mięso zaczyna się psuć.

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego

#FunduszePromocji #innowatorzywsi

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *