– pełnowartościowe białko

Białko jest podstawowym budulcem tkanek i jest ono niezbędne w procesie regeneracji masy mięśniowej.

Białko zawarte w wieprzowinie jest pełnowartościowe i łatwo przyswajalne. Chude kawałki wieprzowiny zawierają więcej białka, niż te bardziej otłuszczone.

– żelazo hemowe

Żelazo to jeden ze składników odżywczych, których wysokość podaży z diety jest ściśle związana z jej jakością.

Żelazo odgrywa kluczową rolę w wielu metabolicznych procesach zachodzących w organizmie człowieka. Jego udział jest istotny przede wszystkim w oddychaniu tlenowym, ale też w regulacji funkcjonowania układu immunologicznego, metabolizmie cholesterolu, procesach detoksykacyjnych zachodzących w wątrobie oraz podziałach komórkowych.

Witaminy z grupy B

– witamina B12

Witamina B12 to witamina charakterystyczna dla żywności pochodzenia zwierzęcego.

Witamina B12 (nazywana także kobalaminą) jest składnikiem odżywczym, który pełni w organizmie wiele kluczowych funkcji. Przede wszystkim jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek, syntezy DNA oraz syntezy mieliny i przekaźników nerwowych.

– witamina B1 (tiamina)

Uczestniczy w przemianie metabolicznej węglowodanów. Niedobór tej witaminy prowadzi do pogorszenia funkcjonowania przewodnictwa nerwowego, czego efektem są zmiany w budowie komórek nerwowych.

– witamina B3 (niacyna)

Witamin B3 odpowiada za prawidłowe funkcjonowania obwodowego układu nerwowego, bierze udział w syntezie hormonów steroidowych (hormony płciowe, kortyzol). Przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu skóry.

– witamina B6 (pirydoksyna)

Witamina B6 jest niezbędna do biosyntezy i degradacji aminokwasów oraz przemianie cukrów i kwasów tłuszczowych. Ma wpływ również na funkcjonowanie układu nerwowego.

– magnez

Magnez bierze udział w syntezie białek, wpływa na stężenie glukozy we krwi oraz wydzielanie insuliny. Reguluje ciśnienie krwi i pracę serca. Wpływa również na funkcjonowanie układu odpornościowego, działa przeciwutleniająco.

– fosfor

Fosfor pełni w organizmie wiele funkcji, m.in. współuczestniczy w mineralizacji kości i zębów, uczestniczy w przemianach tłuszczu i węglowodanów, pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, a także wchodzi w skład wielu enzymów.

– cynk

Cynk jest mikroskładnikiem, który reguluje pracę układu immunologicznego, nerwowego, pokarmowego i rozrodczego oraz wpływa na prawidłową strukturę włosów, skóry i paznokci.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *