Rozwój intensywnej produkcji trzody chlewnej przyczynia się do zwiększenia emisji odorów, które mogą być uciążliwe dla lokalnej społeczności. Racjonalne zagospodarowanie odchodów zwierzęcych poprzez wykorzystanie ich do produkcji energii elektrycznej i ciepła w biogazowni rolniczej, pozwala ograniczyć lub zneutralizować negatywny wpływ odorów na życie ludzi i zwierząt.
Pytanie tylko po co stawiać taką biogazownie? Jak przekonują rolnicy, którzy już zainwestowali w tego rodzaju instalacje, oszczędności na energii elektrycznej są ogromne. Jednak to nie jedyna oszczędność. Bowiem energia cieplna wytwarzana przez biogazownię służy także do ogrzania i dostarczenia ciepłej wody do domu oraz pomieszczeń socjalnych w budynkach gospodarczych. Rolnicy posiadający mikrobiogazownie wykorzystują energie cieplną także do suszenia kukurydzy czy utrzymywania odpowiedniej temperatury w budynkach inwentarskich np. chlewni.
Gospodarze, którzy już korzystają ze swoich biogazowni chwalą sobie także sam poferment, czyli płyn, który pozostaje już po przefermentowaniu substratów. Można go wywozić na pole jako zamiennik nawozu naturalnego i aplikuje się podobnie jak gnojowicę.
Brak komentarzy