Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia, kolor i zapach. Jeżeli mięso nie jest zapakowane (np. jest wyjmowane z chłodni przez ekspedientkę), jako klienci możemy uzyskać informację o terminie ważności.

Mięso wieprzowe należy przechowywać w lodówce. Jeśli jest hermetycznie zapakowane, powinno się je otworzyć tuż przed przyrządzeniem. Jeśli nie jest zapakowane, należy przełożyć je do szklanego pojemnika zawierającego przykrywkę. Świeże, surowe mięso można przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2 dni a najlepiej maksymalnie dobę.

W produkcji mięsa, aby zachować jego najwyższą jakość, należy zadbać o szereg aspektów. Istotny wpływ mają sposoby konserwowania wieprzowiny. Zabezpieczają one mięso przed niekorzystnym działaniem czynników fizycznych, biologicznych oraz chemicznych. Jedną w powszechnych metod utrwalania mięsa jest mrożenie. Ta metoda jest znana i stosowana zarówno przez zakłady przetwórcze, handel jak i samych konsumentów. Proces mrożenia jak i dalsze przechowywanie wieprzowiny w temperaturach poniżej zera, oprócz utrwalenia surowca wpływa także na właściwości technologiczne. W wyniku mrożenia i przechowywania zmienia się między innymi barwa mięsa, jego pH i wodochłonność. Zwiększa się zawartość suchej masy a także sama kruchość mięsa. Zmianie ulega również zdolność żelowania białek mięśniowych po obróbce termicznej. Wybranie odpowiedniej temperatury zależy od jakości mięsa i okresu jego przechowywania. Wartości te wahają się od -18 do -55°C. Za optymalną temperaturę uznaje się -40°C.

Zarówno utrwalanie wieprzowiny jak i sposób przechowywania wpływają na jakość mięsa, przydatność do spożycia i cechy technologiczne.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *